Czasy, gdy informatyczne zasoby firmowe przechowywano jedynie na dyskach komputerów, minęły bezpowrotnie. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które nie korzysta z usług chmury obliczeniowej. Wirtualna przestrzeń, umożliwiająca przechowywanie danych oraz aplikacji, zapewnia bezpieczeństwo i gwarantuje pracownikom ciągły, zdalny dostęp do zasobów. Usługi chmurowe niosą dla firmy wiele korzyści i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Backup w chmurze dla firm

Jeśli dane są przechowywane jedynie na dyskach twardych komputerów firmowych, bardzo łatwo może dojść do ich utraty. Nawet gdy wprowadzimy zasady dotyczące tworzenia kopii zapasowych, nigdy nie będziemy mieć pewności, że pracownicy się do nich zastosują i nie zapomną zrobić backupu. Gdy nastąpi awaria, może okazać się, że ostatnia zapisana kopia zapasowa pochodzi sprzed pół roku lub jest jeszcze starsza.

Jeśli dane firmowe będą przechowywane w chmurze obliczeniowej, przełożeni mogą mieć stałą kontrolę nad backupami i nie dopuścić do takiej sytuacji.

Usługa Cloud Computing – firma ma dane pod kontrolą

Przedsiębiorstwa, w których pracownicy przechowują pliki jedynie na dyskach komputerów firmowych, narażają się na ryzyko. Zdarza się bowiem, że specjaliści z dnia na dzień odchodzą lub są zmuszeni do przejścia na długotrwałe zwolnienie lekarskie. W przypadku, gdy dane są szyfrowane, dostęp do nich może okazać się bardzo trudny lub wręcz niemożliwy.

Szyfrowanie plików to bardzo powszechne zabezpieczenie, które pozwala zadbać o poufność przechowywanych informacji. W niektórych przypadkach jest również obowiązkiem, prawnie nałożonym na przedsiębiorstwo. Niestety, przy braku kontaktu z pracownikiem, firma straci dostęp do danych.

Z analogiczną sytuacją spotykamy się, gdy służbowy komputer ulegnie poważnej awarii np. takiej, która sprawi, że dysk zostanie uszkodzony w sposób fizyczny. Umieszczenie plików w chmurze obliczeniowej zapewni im ochronę przed zniszczeniem i umożliwi dostęp do nich innym pracownikom lub administratorowi IT.

Dodatkową zaletą jest fakt, że firma uniknie duplikowania pewnych plików oraz powstawania wewnątrzfirmowych silosów danych.

Czym są silosy danych i czemu stanowią zagrożenie?

Sytuacja, gdy każdy z pracowników posiada swoje zasoby danych, umieszczone na dysku służbowego komputera, to prosta droga do powstania wewnątrzfirmowych silosów danych.

Najłatwiej wyjaśnić to zjawisko na przykładzie – jeśli osoba pracująca w dziale HR stworzy własny arkusz kalkulacyjny z danymi dotyczącymi zatrudnienia w firmie, inny arkusz z takimi danymi powstanie w księgowości, a kolejny będzie wykorzystany przez dział marketingu, do działań związanych z komunikacją wewnątrzfirmową, będziemy mieć trzy źródła tych samych informacji czyli tzw. silosy danych. Lista zatrudnionych pracowników bardzo często się zmienia. Skoordynowanie jednej jest oczywiście dużo łatwiejsze niż trzech. W efekcie po pewnym czasie różne działy tej samej firmy będą posługiwać się sprzecznymi danymi, co będzie prowadziło do dezinformacji i będzie stanowić potencjalne zagrożenie dla wizerunku przedsiębiorstwa.

Całe szczęście istnieje bardzo łatwy sposób na uniknięcie takiej sytuacji. Wystarczy udostępnić wszystkim uprawnionym pracownikom pliki, które posłużą za jedno, oficjalne źródło informacji dla całej firmy. W tym celu warto korzystać z usług cloud computingu.

Wykorzystywanie jedynie firmowych urządzeń jest obarczone jeszcze jedną, bardzo dużą wadą. Modyfikacja infrastruktury IT będzie wiązała się z koniecznością zakupu sprzętu. Każda inwestycja, która wymaga od firmy czasu, zmniejsza jej zdolność dostosowywania się do zmian.

Usługa chmurowa pozwala sprostać zmieniającym się potrzebom biznesowym

Otoczenie biznesowe nigdy nie jest statyczne i ciągle się zmienia. W związku z tym firmy nieustannie muszą pracować nad swoimi możliwościami oraz ofertą, by wpasowywać się w aktualne potrzeby. Korzystanie z cloud computingu idealnie sprawdza się w takich sytuacjach. Pozwala bowiem szybko zmieniać ilość wykorzystywanej pamięci oraz inne parametry, z jakich korzysta przedsiębiorstwo. Podczas, gdy zakup dodatkowego serwera oraz niezbędnej infrastruktury do jego utrzymania stanowiłby znaczną inwestycję, która nie mogłaby być przeprowadzona z dnia na dzień, modyfikacja parametrów usługi cloud computingu zajmuje zaledwie chwile i nie niesie za sobą dużych kosztów.

Cloud computing – podstawa to wybór właściwej chmury obliczeniowej

Usługi chmurowe stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Najtańsze, a co za tym idzie, najpopularniejsze wśród użytkowników prywatnych są chmury publiczne. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zdalny dostęp do przechowywanych plików. Użytkownik może zarządzać swoimi plikami i korzystać z nich zarówno z urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych.

Niestety niska cena lub zupełny brak kosztów sprawia, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Firmy oferujące takie rozwiązania nie inwestują w najwyższej jakości rozwiązania. Użytkownik zazwyczaj nie wie, gdzie umieszczone są serwery, na których przechowywane są jego pliki i aplikacje. Nie są one również odpowiednio chronione, dlatego może dochodzić do kradzieży lub zniszczenia danych.

Dla osoby, która w takiej chmurze obliczeniowej przechowuje rodzinne zdjęcia z ostatnich wakacji lub swoje notatki ze studiów, chmura publiczna może okazać się zupełnie wystarczającym rozwiązaniem. Dla przedsiębiorstwa szukającego miejsca do przechowywania poufnych danych czy aplikacji, nie będzie ona jednak właściwym wyborem.

Cloud computing oferowany przez Data Center

Właściciele przedsiębiorstw nie mogą sobie w tym względzie pozwolić na beztroskę. Kradzież lub zniszczenie danych mogłoby mieć dla nich przykre konsekwencje prawne, a paraliż systemów firmowych mógłby doprowadzić do kosztownych przestojów w pracy. Z tego względu chętniej wybierają usługi chmurowe zapewniające wyższy poziom ochrony oraz gwarancję ciągłości pracy i korzystają z pomocy specjalistycznych podmiotów, takich jak Talex SA.

Infrastruktura Data Center, która wykorzystywana jest w usługach chmurowych ma zapewnione zasilanie w układzie nadmiarowym oraz zapewnione nowoczesne systemy chłodzenia i jest chroniona przeciwpożarowo. W efekcie klienci korzystający z cloud computingu mają zapewniona ciągłość działania. Nad bezpieczeństwem nieustannie czuwa zespół specjalistów, monitorujących infrastrukturę w systemie 24/7.

Do największych zalet usług chmurowych, oferowanych przez Talex Data Center, należy ich skalowalność. Klient płaci jedynie za tę wirtualną przestrzeń oraz parametry, z których korzysta. Co więcej, w dowolnym momencie może zmienić poszczególne parametry usługi.

Usługa chmurowa – prywatna, współdzielona czy hybrydowa?

Każdy z wariantów usługi cloud computingu zapewnia maksymalny poziom komfortu, ciągłość działania oraz bezpieczeństwo. Doskonale rozumiemy, jak ważna jest elastyczność usług oraz możliwość ich dopasowania do potrzeb klienta. Z tego względu, zależnie od swoich preferencji, klient może zdecydować się na chmurę prywatną, współdzieloną, jak i hybrydową. Zadając sobie pytanie np. Jaka chmura dla małej firmy? – warto mieć na uwadze, że nie ma jednej, dobrej opcji. W każdym przypadku warto zastanowić się nad swoimi konkretnymi potrzebami.

Chmura prywatna to rozwiązanie, które sprawia, że cała infrastruktura jest dedykowana tylko jednemu klientowi. W efekcie ma on bardzo dużą dowolność jeśli chodzi o wybór wykorzystywanych rozwiązań technicznych, odpowiedniej ich wydajności i zastosowanych zabezpieczeń. Klient ma również kompletną kontrolę nad wszystkimi rozwiązaniami wykorzystywanym w obrębie infrastruktury. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla firm, które cenią sobie dedykowane rozwiazania lub działają w branży obarczonej dodatkowymi obowiązkami prawnymi np. finansowej.

Chmura współdzielona również daje klientom pełne bezpieczeństwo oraz stały dostęp do zasobów. W tym modelu cloud computingu klient jednak nie otrzymuje na wyłączność całej infrastruktury, a jedynie jej cyfrowo wydzieloną część. W efekcie ma własne, odrębne miejsce na serwerach, współdzielonych z innymi klientami. Ze względu na to, że płaci jedynie za wykorzystywaną przestrzeń dyskową oraz moc obliczeniową, taka usługa stanowi ekonomiczne rozwiązanie.

Chmura hybrydowa, jak sama nazwa wskazuje, łączy sobie zalety pozostałych modeli. Korzystający z niej klienci przechowują część swoich zasobów w chmurze prywatnej, a część we współdzielonej. W efekcie mogą mieć pełną kontrolę nad krytycznymi procesami, a pozostałe rzeczy umieścić w przestrzeni współdzielonej.

Usługi chmurowe, realizowane przez firmę Talex SA, zostały zaprojektowane w taki sposób, by były elastyczne i mogły się dopasować do konkretnych potrzeb klientów. W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy bardzo chętnie udzielą wyczerpujących informacji i pomogą dobrać właściwe rozwiązania.