Cloud Computing
Nasze usługi pozwalają na ciągły, zdalny dostęp do przechowywanych danych,
bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę IT.

Chmura w Talex Data Center stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnych przedsiębiorstw egzystujących w dynamicznej przestrzeni biznesowej. Dzięki temu, że Cloud Computing to usługa skalowalna, z łatwością można dobrać właściwe parametry, jeśli chodzi o ilość pamięci i mocy obliczeniowej. Co więcej, na każdym etapie współpracy można zmienić te wartości. W efekcie przedsiębiorstwo, którego potrzeby rosną np. ze względu na rozpoczynanie nowych projektów, ma możliwość przeprowadzenia upgrade’u parametrów usługi. Z drugiej strony, gdy pojawi się konieczność wygenerowania oszczędności lub zmniejszą się aktualne potrzeby firmy, również ma ona opcje modyfikacji poszczególnych wartości.

Data Center Usługi Chmurowe

Wybierz chmurę dla Swojej firmy

Chmura prywatna
W chmurze prywatnej cała infrastruktura jest dedykowana dla jednego klienta. W tym modelu nie występuje współdzielenie zasobów fizycznych (serwerów, macierzy dyskowych itp.) z żadnym innym klientem Talex Data Center. Udostępniona infrastruktura może być w pełni dostosowana do preferencji klienta i potrzeb jego firmy. Użytkownicy mają kompletną kontrolę nad wykorzystywanymi zabezpieczeniami oraz całą infrastrukturą chmury prywatnej.

Co więcej, ten model Cloud Computingu posiada zalety wszystkich innych wersji chmury obliczeniowej – klient ma zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa, parametry usługi są skalowalne, a koszty mają formę stałego, miesięcznego abonamentu. Wartością dodaną jest komfort posiadania wszystkich danych w dedykowanym miejscu.

Jest to szczególnie istotne w przypadku firm, które muszą sprostać wysokim wymaganiom prawnym.

Ze względu na specyfikę tej wersji usługi Cloud Computing, najczęściej służy ona do przechowywania np. systemów księgowych, środowisk produkcyjnych czy CRM.
Chmura współdzielona
W chmurze współdzielonej kilku klientów Talex Data Center korzysta z tych samych zasobów fizycznych. Usługa zapewnia przestrzeń wirtualną, wydzieloną na poziomie cyfrowym, przez platformę do wirtualizacji. Dzięki temu firma otrzymuje swoje własne, odrębne miejsce na serwerach, które dzieli z innymi klientami.

W przypadku chmury współdzielonej klient płaci za wykorzystaną moc obliczeniową i przestrzeń dyskową. Obie te wartości może modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. Nie musi więc płacić za sprzęt, z którego nie korzysta.

Cloud Computing w formie współdzielonej jest polecany szczególnie klientom, dla których priorytetem jest optymalizacja kosztów związanych z usługami. Chmura współdzielona to także rozwiązanie dla przedsiębiorstw, których potrzeby dynamicznie się zmieniają.

Klient korzystający z Cloud Computingu ma pewność, że jego dane znajdują się w ośrodku Talex Data Center zapewniającym najwyższy poziom bezpieczeństwa (normy EN 50600 oraz ISO 22237 klasy 4). Ma do nich także ciągły, stały dostęp.
Chmura hybrydowa
W chmurze hybrydowej, podobnie jak w prywatnej, klient otrzymuje dedykowaną infrastrukturę do przetwarzania i przechowywania danych. Dodatkowo ma dostęp do chmury współdzielonej, zwiększającej zasoby i zapewniającej większą możliwość zużycia danych. Tak zaprojektowana usługa zapewnia klientowi wygodę poprzez elastyczność i skalowalność, a przy tym pozwala na optymalizację kosztów.

Jest to zatem rozwiązanie, które łączy w sobie zalety obu modeli usługi. To klient wybiera, które dane znajdą się w przestrzeni prywatnej, a które we współdzielonej.

Dzięki temu Cloud Computing pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad krytycznymi procesami umieszczonymi w prywatnej infrastrukturze. Pozostałe pliki mogą znajdować się w przestrzeni współdzielonej, która umożliwia szybką zmianę wykorzystywanych parametrów oraz korzystanie z aplikacji autorskich Talex umieszczonych w naszej infrastrukturze.

Chmura hybrydowa w Talex Data Center zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz stały dostęp do danych z dowolnego miejsca.

Modele współpracy

W każdym wariancie usług Cloud Computing oferujemy trzy modele współpracy.
Niezależnie od wybranego modelu, usługa rozliczana jest w ramach abonamentu.
IaaS
Infrastructure as a Service
Usługa polega na udostępnieniu samej mocy obliczeniowej, która obejmuje w szczególności moc procesora, pamięć RAM i pamięć dyskową.
PaaS
Platform as a Service
Usługa polega na udostępnieniu mocy obliczeniowej oraz platform systemowych, w tym przykładowo systemu operacyjnego lub silnika bazy danych.
SaaS
Software as a Service
Usługa polega na udostępnieniu konkretnej aplikacji – Talex zapewnia wszystkie komponenty sprzętowe oraz oprogramowanie niezbędne do jej uruchomienia.

Korzyści, jakie dają usługi Cloud Computing w Talex Data Center

 • szybka migracja na lepiej dostosowany do aktualnych wymagań klienta sprzęt oraz zwolnienie z konieczności administrowania systemem, jego modernizacji, zabezpieczenia cyfrowego i fizycznego danych;
 • brak konieczności ponoszenia kosztów związanych zarówno z inwestycją w nieruchomość, jak i zakup sprzętu IT i oprogramowania – usługa jest opłacana w ramach abonamentu, a jej koszt klasyfikowany jest jako wydatki operacyjne – OPEX;
 • możliwość dostosowania zasobów IT do aktualnego zapotrzebowania – Cloud Computing to elastyczne rozwiązanie pozwalające szybko zwiększyć moc obliczeniową i przestrzeń dyskową;
 • możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych (zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania) bez konieczności ich zakupu;
 • zabezpieczenie danych na najwyższym poziomie – Talex Data Center jako jedyne w Europie posiada certyfikaty potwierdzające spełnianie wymogów norm EN 50600 oraz ISO 22237 klasy 4;
 • odpowiedzialność za zabezpieczenie danych i utrzymanie ciągłości działania przeniesiona zostaje na firmę Talex.

Co obejmuje usługa Cloud Computing w Talex Data Center?

 • dzierżawę dedykowanej mocy obliczeniowej i zasobów wirtualnych infrastruktury chmurowej w Talex Data Center;
 • dostęp do sprzętu najnowszej generacji i możliwość podniesienia standardu wykorzystywanych rozwiązań informatycznych;
 • możliwość korzystania z licznych autorskich aplikacji natywnych Talex Cloud;
 • dostępność w modelu 24/7/365, a przez to możliwość korzystania z chmury obliczeniowej oraz zasobów wirtualnych dowolnym momencie;
 • skalowalność ilości wykorzystywanych zasobów wedle bieżących potrzeb i możliwość natychmiastowej redukcji lub zwiększenia posiadanej mocy obliczeniowej oraz użytkowanych zasobów wirtualnych Talex Cloud;
 • możliwość skorzystania z usługi Cloud Computing w trybie hybrydowym i przeniesienia tylko części procesów do Talex Data Center pozwala na stopniową rozbudowę zaplecza informatycznego bez ponoszenia nakładów na budowę nowej infrastruktury.

Platformy wirtualizacyjne, z których korzystamy

Korzystamy z dwóch czołowych platform wirtualizacyjnych: VMware vSphere oraz Red Hat Virtualization 4. vSphere to najpopularniejsza obecnie technologia wirtualizacji, natomiast Red Hat Virtualization jest rozwiązaniem typu open source. Jesteśmy partnerem technologicznym zarówno firmy VMware, jak i Red Hat.

Nasze ośrodki Data Center

Posiadamy dwa ośrodki Data Center położone w bezpiecznych lokalizacjach w Poznaniu i Wrocławiu. Nasze ośrodki, jako jedyne w Polsce, spełniają rygorystyczne wymogi norm EN 50600 oraz ISO 22237 najwyższej, 4 klasy.

Talex Data Center Poznań
Talex Data Center Wrocław

Blog

Jesteśmy
członkiem
Spółka notowana
na GPW
Jesteśmy
członkiem
Napisz do naskontakt(at)talex(dot)pl