Niezakłócony dostęp do niezbędnych informacji – niezależnie od miejsca i czasu – staje się standardem. Dlatego tak ważna jest zapewnienie ciągłość działania biznesu. Przerwa w działaniu infrastruktury IT potrafi sparaliżować pracę przedsiębiorstwa w krytycznym momencie. Sposobem na zabezpieczenie jest rozwiązanie chmurowe… ale co jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować z własnych zasobów IT?

Zagrożenia związane z utratą ciągłości działania

Awaria serwerów może przydarzyć w najbardziej niedogodnym momencie. To codzienne ryzyko, o którym potrafimy zapomnieć, dopóki nie przydarzy się katastrofa. Lekcje lepiej wyciągać przed faktem, szczególnie jeśli tematem jest ciągłość działania infrastruktury IT naszej firmy.
Na ryzyko utraty ciągłości działania składa się wiele czynników. Myślimy głównie o problemach ze sprzętem, ale nie powinniśmy zapominać o przerwach w dostawie prądu. Takie awarie potrafią zdarzać się naprawdę często i co najgorsze – nie mamy wpływu na ich czas trwania. W trakcie takiej sytuacji, priorytet energetyczny otrzymają tylko nieliczne z firm operujących na rynku. Właściwie zabezpieczone Data Center może jednak pomóc organizacji przetrwać okres braku prądu.

Badania Computerworld

Z badania przeprowadzonego przez Computerworld wynika, że większość polskich firm nie jest gotowych na całkowitą rezygnacją z posiadania własnych zasobów IT. 75% polskich firm posiada swoje serwerownie, ale przecież nie wyklucza to wsparcia przez zewnętrznego partnera. Jak pokazują dane, aż 54% z polskich firm sięga po usługi chmurowe, a 30% korzysta z kolokacji lub infrastruktury dedykowanej. W badanej grupie aż 48% przedsiębiorców wykorzystuje więcej niż jeden model przetwarzania danych. Jak wynika z badania, wiele firm posiadających własne serwerownie równocześnie korzysta z usług zewnętrznych DC.

Własne zasoby plus partner zewnętrzny

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie modelu łączonego, wspomagając się usługami zewnętrznych dostawców. Kierują nimi przesłanki ekonomiczne i związane z bezpieczeństwem, takie jak:

  • wykonanie backupu w zewnętrznej lokacji;
  • zabezpieczenie się przed atakami DDOS;
  • przeniesienie odpowiedzialności za automatyzację i monitoring infrastruktury;
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i zarządzania tożsamością;
  • wykorzystanie dodatkowego DC jako Disaster Recovery Center.

Korzyści ze współpracy z certyfikowanym Data Center

Jak widać, korzystanie z oferty zewnętrznego dostawcy Data Center niesie naprawdę wiele korzyści i wcale nie oznacza, że należy zrezygnować z własnych ośrodków przetwarzania danych. Nie można zapomnieć, że koszt modernizacji serwerowni jest naprawdę wysoki. Przy współpracy z zewnętrznym partnerem nie ponosimy tego wydatku, ale zapewniamy sobie równocześnie dostęp do najnowocześniejszych technologii. To wszystko oznacza podniesienie poziomu bezpieczeństwa, zwiększoną elastyczność prowadzenia projektów oraz zapewnienie najwyższego poziomu dostępności i ciągłości działania.

Jaki nasuwa nam się wniosek? Podobny jak polskim przedsiębiorcom ankietowanym przez Computerworld – najlepiej łączyć własne zasoby z certyfikowanym Data Center!

Wszystkich chętnych zapraszamy do „łączenia się” z nami 😊