Jak zapewniamy bezpieczeństwo fizyczne w naszych ośrodkach Talex Data Center?

Zachęcamy do lektury artykułu opublikowanego w magazynie CRN. Dowiecie się, jak bardzo bezpieczne są dane naszych Klientów i dlaczego zdecydowaliśmy się na system fizycznej kontroli dostępu AEOS.

Data center Talex: bezpieczeństwo fizyczne w centrum danych

Zabezpieczenie data center to nie tylko ochrona przed cyberatakami czy gwarancja ciągłości działania – istotne jest także zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego takich obiektów. Przy czym kluczowym elementem w tym zakresie jest pewna i stabilna kontrola dostępu. Modelowy system, spełniający takie właśnie założenia, zbudował Talex w swoich centrach danych w Poznaniu i we Wrocławiu.

Talex posiada dwa ośrodki, które oferują profesjonalne, stabilne i bezpieczne zaplecze dla wielu firm. To jedyne w Polsce Data Center, którego dwa obiekty posiadają certyfikat EN 50600 klasy 4, certyfikat ISO/IEC 22237 i są zasilane przez dwie niezależne linie zewnętrzne, agregatory prądotwórcze i UPS w układach N+1.

Bezpieczeństwo fizyczne centrum danych

Ośrodki data center firmy Talex w Poznaniu i we Wrocławiu zostały zaprojektowane zgodnie z najwyższymi standardami i wykonane przy użyciu najwyższej jakości materiałów i technik. Szczególną wagę przywiązano do bezpieczeństwa fizycznego, które zostało zidentyfikowane jako jeden z najwyższych priorytetów. W 2015 r. eksperci Talex rozpoczęli poszukiwania partnera, który byłby w stanie sprostać ich wysokim wymaganiom i oczekiwaniom. Analiza rynku i poznanie dostępnych rozwiązań nie trwały długo. Talex szybko zdecydował się na współpracę z holenderską firmą Nedap Security Management, która ma ponad 40 lat doświadczenia w zakresie fizycznych zabezpieczeń technicznych, a jej flagowym produktem jest system AEOS.

AEOS to system fizycznej kontroli dostępu, który z powodzeniem może zabezpieczyć zarówno wymagające najwyższego poziomu bezpieczeństwa centra danych, jak i obiekty, które potrzebują mniejszej skali ochrony. System jest zaprojektowany z myślą o możliwości skalowania do rozmiaru wdrożenia, poziomu wymaganej od użytkowników weryfikacji (od zwykłej karty magnetycznej do czujników biometrycznych) oraz integracji z innymi działającymi już systemami.

Jako firma posiadająca własne ośrodki data center doskonale wiedzieliśmy, czego oczekujemy od naszego potencjalnego partnera. Nasze wymagania związane z bezpieczeństwem były jasno sprecyzowane, jednak dodatkową potrzebą była możliwość samodzielnego zainstalowania oraz dalszego rozwijania systemu w naszych ośrodkach danych i budynkach biurowych. O wyborze systemu AEOS zadecydowały najwyższa jakość na rynku, szeroka możliwość integracji oraz możliwość udostępnienia naszym ekspertom wiedzy o systemie i jego instalacji – mówi Maciej Puciński, projektant systemów teletechnicznych, bezpieczeństwa fizycznego i automatyki budynkowej w firmie Talex.

Kluczowe obszary zabezpieczone

Ekspertom Talex szczególnie zależało na kilku obszarach, które zidentyfikowali jako kluczowe. Podstawową kwestią był odpowiedni standard sprzętu oraz dostępność jego poszczególnych wariantów – firma była zainteresowana nie tylko czytnikami kart magnetycznych, ale także czytnikami biometrycznymi i skanerami zdalnymi, weryfikującymi uprawnienia na odległość. W sumie platforma miała obsłużyć 1000 identyfikatorów dla 200 przejść. Równie ważnym aspektem była możliwość centralnej kontroli nad systemami bezpieczeństwa we wszystkich lokalizacjach, które są zlokalizowane nie tylko w dwóch ośrodkach data  center, ale także w innych budynkach biurowych i punktach w całym kraju.

AEOS spełnił oczekiwania także jako system antywłamaniowy, który obsługuje w sumie ponad 600 czujek. Dzięki niemu udało się znacznie zredukować liczbę fałszywych alarmów. System umożliwia ponadto natychmiastowe dostosowanie uprawnień dla poszczególnych użytkowników, dzięki czemu można precyzyjnie kontrolować dostępy przydzielone pracownikom i gościom. Nie bez znaczenia była także sprawna integracja systemu firmy Nedap Security Management z rozwiązaniami innych dostawców, które już działały w obiektach Talex, w tym z istniejącymi już systemami kontroli dostępu (także bezprzewodowymi), monitoringu wizyjnego oraz zabezpieczeniami biometrycznymi.

Eksperci Talex zwrócili uwagę także na szczegółowość informacji, jakich dostarcza system AEOS. To ważne zwłaszcza w przypadku tak dużej liczby obiektów i powierzchni, przy stosowaniu różnych poziomów zabezpieczeń oraz w związku z dużą liczbą pracowników o zróżnicowanym poziomie przydzielonych dostępów. System pozwala nie tylko na wizualizację graficzną, co zwiększa przejrzystość i czytelność ogromnej ilości prezentowanych informacji, ale również na automatyzację procedur (np. wycofania dostępów osobie odchodzącej z firmy lub zmiany zakresu dostępów osoby przechodzącej do innego działu w wewnętrznych strukturach).

Pełna samodzielność

Pierwsze wdrożenie systemu AEOS zostało przeprowadzone w 2015 r. w data center w Poznaniu przez zewnętrznego integratora. W trakcie tego procesu eksperci Talex zbudowali bazę wiedzy i zgromadzili kompetencje niezbędne do samodzielnego przeprowadzenia takiego projektu w przyszłości. Od tego czasu zarządzają systemem oraz kolejnymi integracjami i aktualizacjami, bazując już na własnym doświadczeniu. Co więcej, w ramach struktur firmy Talex powstało nawet laboratorium bezpieczeństwa, w którym są przeprowadzane symulacje zdarzeń oraz kolejnych wdrożeń. To wszystko pozwoliło ekspertom Talex samodzielnie zaimplementować system AEOS w drugim centrum danych we Wrocławiu w 2018 r. Proces zakończył się sukcesem, a wrocławskie data center do dziś jest w pełni zarządzane i obsługiwane przez wewnętrzny zespół Talex.

Doświadczenia z systemem AEOS, jego instalacją, integracją i obsługą, nauczyły nas wiele na temat bezpieczeństwa fizycznego. Firma Nedap Security Management wspierała nas w decyzji o pełnej samodzielności. Nasz zespół wciąż optymalizuje systemy, przeprowadza symulacje i jest gotowy, by przeprowadzić kolejne wdrożenie, czy to w następnym obiekcie Talex, czy w roli zewnętrznego integratora bądź konsultanta, wspierającego innych użytkowników w trakcie ich pierwszego wdrożenia – podsumowuje Maciej Puciński.

 

Źródło CRN

Link do artykułu: https://crn.pl/artykuly/data-center-talex-bezpieczenstwo-fizyczne-w-centrum-danych/