Talex Data Center Wrocław mieści się w budynku Wrocławskiego Parku Biznesu. Kompleks ten ma ciekawy rys historyczny. W okresie drugiej wojny światowej pełnił rolę zakładu zbrojeniowego. Po renowacji budynek został przystosowany do współczesnych standardów.

Przemiany na przestrzeni lat

Wrocławski Park Biznesu – Bierutowska Park to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością. Tym samym udowadnia, że przeszłość może stanowić solidne fundamenty dla przyszłości. W korytarzach kompleksu słychać jeszcze echo zamierzchłych czasów, kiedy w okresie drugiej wojny światowej produkowano tam amunicję i zapalniki do bomb. I właśnie te zakłady wzniesione przez niemiecki koncern Rheinmetall Borsig w latach 1940-1942, okazały się świetnymi podwalinami pod budowę nowoczesnego data center. Jest to więc idealny mariaż przeszłości ze współczesnymi technologiami.

Po wojnie budynek służył jako fabryka produkująca części zamienne dla przemysłu włókienniczego, silniki do łodzi, rowerów oraz samolotów. To miejsce przetrwało prawdziwie burzliwe czasy i to widać. Zdaje się, że ściany niosą na sobie ciężar historii – choćby po widocznych gołych okiem śladach kul.

Trzeba też przyznać, że ktoś zawsze znajdował sposób, aby przystosować kompleks do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i gospodarki. Najnowszym tego przykładem jest wykorzystanie potencjału istniejących struktur na rzecz technologii informatycznych. Kto by pomyślał kilka lat temu, że we wnętrzu tego byłego zakładu produkującego zapalniki do bomb znajdzie się najnowocześniejsze w Polsce centrum danych?

Budynek przeszedł renowację i został przystosowany do aktualnych standardów. Oczywiście jego charakter został zachowany. Kompleks charakteryzuje się ponadczasową, industrialną elewacją z naturalnej cegły. Przestrzenie są wyjątkowo przestronne, z surowymi ścianami i sufitami. To właśnie te cechy nadają wnętrzom unikalny charakter, który przykuwa uwagę i inspiruje do twórczej pracy.

Przeszłość jako fundament nowoczesności

Pod koniec 2017 roku zmieniliśmy lokalizację wrocławskiego oddziału. Od października zespoły Help Desku, Service Desku i wsparcia technicznego rozpoczęły pracę we Wrocławskim Parku Biznesu Bierutowska Park. Po tych kilku latach możemy jednoznacznie stwierdzić, że była to znakomita decyzja. Zyskaliśmy większą przestrzeń, o której walorach estetycznych już wspominaliśmy. Oczywiście urok miejsca to jedno, a jego praktyczne aspekty to drugie – trzeba przyznać, że budynek został fantastycznie przystosowany do współczesnych standardów.

Było to dla nas szczególnie istotne, ponieważ głównym powodem przeprowadzki do Wrocławskiego Parku Biznesu był plan zbudowania data center. I to nie byle jakiego, zależało nam na osiągnięciu najwyższych standardów bezpieczeństwa, dostępności i efektywności energetycznej. Ostatecznie osiągnęliśmy sukces, przystosowaliśmy najmowaną przestrzeń do naszych potrzeb i zbudowaliśmy nowoczesne centrum danych, które zostało uruchomione w połowie 2018.

Historia budynku okazała się pomocna w aranżacji data center. Wspomnienia dramatycznych dni z okresu drugiej wojny światowej wciąż są obecne w ceglanych elewacjach oraz w podziemnych tunelach, które pełniły funkcję schronów podczas bombardowań. I, co niezmiernie ciekawe oraz pomysłowe, właśnie w tej przeszłości można upatrywać wartości dla centrum danych:

  • Ściany budynków mają nawet 80 cm grubości.
  • O ogromnej nośności dachu świadczy to, że instalowano na nim działo przeciwlotnicze.
  • Kanały, które służyły jako schrony podczas bombardowań, wykorzystywane są do rozprowadzania sieci energetycznej, cieplnej i telekomunikacyjnej.
  • Zakłady zostały zbudowane na obrzeżach Wrocławia, co jest istotnym warunkiem dla bezpiecznej lokalizacji centrum danych.

Elementy te (i nie tylko te!) to części składowe bezpieczeństwa fizycznego, jakie gwarantujemy klientom Talex Data Center. O tym możecie przekonać się sami; zachęcamy wszystkich zainteresowanych usługami data center do umawiania się na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca, gdzie połączenie tradycji z innowacją otwiera drzwi do przyszłości.