Kontrola bezpieczeństwa fizycznego w Data Center

Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem zaprojektowania i budowy obiektu wie jak skomplikowany i wymagający jest to proces. Wie również, jak wspaniałym momentem jest chwila, w którym prace zostają ukończone, a infrastruktura jest gotowa do użytkowania. Oczywiście ta gotowość nie wiąże się z całkowitym zaprzestaniem działań właściciela. W trakcie użytkowania obiektu często pojawiają się potrzeby i pomysły, pozwalające usprawnić początkowy projekt ponad to, co pierwotnie zakładaliśmy. Czasami, rozwój technologii umożliwia nam zastosowanie nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej podnoszą standard naszej „ukończonej” infrastruktury. Właśnie w obliczu podobnej możliwości stanął Talex.
Nasze ośrodki Data Center budowaliśmy zgodnie z najwyższymi standardami, dbając o zachowanie najwyższego poziomu jakości. Z dumą możemy dziś powiedzieć, że udało nam się zrealizować nasze zamierzenia. Nasi eksperci nie spoczęli jednak na laurach. Po zakończeniu prac nad naszym pierwszym ośrodkiem DC rozpoczęli proces testowania i usprawniania naszej infrastruktury. Jednym z zagadnień, do którego przywiązywali szczególną uwagę była kwestia bezpieczeństwa fizycznego. W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć obiekt, którego założenia techniczne nie uwzględniałyby wagi tego obszaru, jednak w przypadku Data Center bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii, na którą położyliśmy najwyższy priorytet. Infrastruktura techniczna oraz najnowsze zabezpieczenia sieciowe gwarantują bezpieczeństwo danych umieszczonych w Data Center, ale to elementy infrastruktury bezpieczeństwa fizycznego chronią same serwery i kapsuły, w których się one znajdują.
W 2015 roku Talex rozpoczął poszukiwania partnera, który byłby w stanie sprostać naszym precyzyjnym, wysokim wymaganiom w tej kwestii. Po dokonaniu analizy rynku i zapoznaniu się z licznymi rozwiązaniami, zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z firmą Nedap i zaimplementować ich autorski system kontroli nad zabezpieczeniami fizycznymi – AEOS.

Nedap – „Otwieramy drzwi do bezpieczeństwa”

Nedap Security Management to niderlandzka firma działająca na całym świecie i posiadająca ponad 40-letnie doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa fizycznego. Ich flagowy produkt, AEOS, zapewnia im stabilną pozycję w grupie liderów rynku zabezpieczeń fizycznych.
AEOS Access Control to system zarządzający zabezpieczeniami obiektów fizycznych. Zaprojektowany z uwzględnieniem szerokiej gamy potrzeb użytkowników, jest w stanie zapewnić ochronę zarówno obiektom typu Data Center, które wymagają najwyższego poziomu zabezpieczeń, jak również tym, które wymagają mniejszej skali ochrony. System AEOS zaprojektowany jest z myślą o możliwości skalowania do rozmiaru klienta, poziomu wymaganej od użytkowników weryfikacji (od zwykłej karty magnetycznej do czujników biometrycznych) oraz integracji z licznymi systemami używanymi przez klienta.

Jak AEOS dopasował się do naszych wymagań?

Jako firma posiadająca własne ośrodki Data Center, Talex doskonale wiedział, czego potrzebuje od naszego potencjalnego partnera. Nasze wymagania związane z bezpieczeństwem były jasno sprecyzowane, jednak dodatkowym wymaganiem była możliwość samodzielnego zainstalowania oraz dalszego rozwijania systemu w naszych ośrodkach danych i budynkach biurowych.
O wyborze systemu AEOS zaprezentowanego nam przez Nedap ostatecznie zadecydowały najwyższa na rynku jakość ich usługi, szeroka możliwość jej integracji oraz udostępnienia naszym ekspertom wiedzy o systemie i jego instalacji. W trakcie rozmów na temat wymagań, główne zagadnienia na których się skupiliśmy dotyczyły:

  • sprzętu fizycznego – podstawową kwestią były rzecz jasna odpowiedni standard dostarczonego sprzętu oraz dostępność jego poszczególnych wariantów. W naszym przypadku, byliśmy zainteresowani nie tylko czytnikami kart magnetycznych, ale również czytnikami biometrycznymi i skanerami zdalnymi, weryfikującymi posiadane uprawnienia na odległość.
  • kontroli – Talex posiada nie tylko dwa ośrodki Data Center, znajdujące się odpowiednio w Poznaniu i we Wrocławiu, ale również budynki biurowe oraz punkty w całej Polsce. Zależało nam na możliwości centralnej kontroli nad systemami bezpieczeństwa we wszystkich naszych lokalizacjach.
  • systemu antywłamaniowego – prezentowany przez AEOS system spełnia nasze wysokie wymagania, pozwalając nam na zabezpieczenie naszych danych oraz tych przechowywanych w naszych ośrodkach przez naszych klientów. Dodatkowo, AEOS redukuje ilość fałszywych alarmów oraz natychmiastowo dostosowuje uprawnienia poszczególnych użytkowników, dzięki czemu Talex może dziś precyzyjnie kontrolować dostępy przedzielone naszym pracownikom i gościom.
  • integracji – współpraca z firmą Nedap nie była pierwszą, którą nawiązaliśmy z dostawcami rozwiązań bezpieczeństwa. Wymagaliśmy integracji z naszymi już istniejącymi systemami kontroli, w tym bezprzewodowej (Assa Abloy), systemami kamer CCTV (Avigilone) oraz zabezpieczeniami biometrycznymi (Touchless Biometric Systems – TBS).
  • precyzji – w przypadku dużej ilości powierzchni, stosowanych na nich wielu poziomów zabezpieczeń oraz wielu pracowników o zróżnicowanym poziomie przydzielonych dostępów, ważnym zagadnieniem była szczegółowość informacji dostarczanych przez system. AEOS pozwala nam nie tylko na wizualizację w aplikacji graficznej, co zwiększa przejrzystość i czytelność ogromnej ilości informacji reprezentowanych w bazie zabezpieczeń, ale również pozwala na automatyzację pewnych procedur, np. wycofania dostępów osobie odchodzącej z firmy czy zmianę zakresu dostępów osoby przechodzącej do innego działu w naszych wewnętrznych strukturach.

Po zapoznaniu się z ofertą firmy Nedap oraz pełną specyfikacją oraz możliwościami systemu AEOS, wiedzieliśmy, że Talex znalazł partnera, którego wymarzyliśmy sobie na początku naszych poszukiwań.

Instalacja, integracja, ciągła aktualizacja

Podczas pierwszego wdrożenia systemu AEOS w Talexie, skorzystaliśmy z usług zewnętrznego integratora. W trakcie przeprowadzania całości procesu, nasi eksperci zbudowali bazę wiedzy i zgromadzili kompetencje niezbędne do samodzielnego zarządzania projektem w przyszłości. Od czasu zakończenia wdrożenia, zarządzaliśmy systemem, kolejnymi integracjami oraz aktualizacjami w oparciu o nasze wewnętrzne doświadczenie. Zbudowaliśmy również laboratorium bezpieczeństwa, które pozwala nam na przeprowadzanie symulacji zdarzeń oraz kolejnych wdrożeń.
W 2018 roku otworzyliśmy we Wrocławiu drugi, po poznańskim, ośrodek Talex Data Center. Ze względu na reprezentowany standard, AEOS był naturalnym kandydatem na zastosowany w nim system zabezpieczeń fizycznych. Tym razem wdrożenia dokonał nasz zespół ekspertów, uzbrojony w wiedzę i umiejętności po pierwszym wdrożeniu oraz licznych przeprowadzonych w laboratorium symulacjach. Proces zakończył się sukcesem i wrocławskie Talex Data Center do dziś jest w stu procentach zarządzane i obsługiwane przez nasz wewnętrzny zespół.
Doświadczenia z systemem AEOS, jego instalacją, integracją oraz obsługą, nauczyły nas wiele na temat bezpieczeństwa fizycznego. Wsparcie firmy Nedap, która wspierała nas w naszej decyzji o pełnej samodzielności, było nieocenione. Nasz zespół wciąż optymalizuje nasze systemy, przeprowadza symulacje i jest gotowy by przeprowadzić następne wdrożenie. Być może w kolejnym obiekcie w rodzinie Talexu. Być może w roli zewnętrznego integratora, konsultanta, wspierającego innych użytkowników w trakcie ich pierwszego wdrożenia.