Czech Vaclav Safranek został zwycięzcą XX Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski w Tenisie – Talex Open 2019. W niedzielnym finale pewnie pokonał reprezentanta Ekwadoru Diego Hidalgo 6:3, 6:2. Zajmujący 425. miejsce rankingu ATP Safranek potrzebował niecałą godzinę, aby wygrać ze sklasyfikowanym o ponad 150 miejsc wyżej rywalem, nie tracąc nawet seta.

Tylko dwóm Polakom – Maciejowi Rajskiemu i Filipowi Kolasińskiemu – udało się awansować do drugiej rundy turnieju. Znacznie lepiej Polacy zaprezentowali się w deblu, w którym triumfowali Mateusz Kowalczyk z Piotrem Matuszewskim.

Czech za zwycięstwo otrzymał 20 punktów do rankingu i 3600 dolarów premii. Triumfatorzy debla – 20 pkt i 1550 dolarów.

Turniej Talex Open został rozegrany w ramach cyklu Lotos PZT Polish Tour. Turniej należący do cyklu ITF Futures rozgrywany był jak co roku na kortach ziemnych poznańskiego AZS-u.