XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski Talex Open 2020 dobiegły końca. Poznańska impreza zamknęła tegoroczny cykl Lotos PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski.

W sobotnim finale gry podwójnej, należącym do Polaków, zwyciężyli Jan Zieliński i Kacper Żuk. Ubiegłoroczni mistrzowie Polski zdobyli tym samym trzeci tytuł ITF w tym roku. Zieliński świetnie zakończył swoje znakomite dokonania deblowe w cyklu LOTOS PZT Polish Tour – po trudnym początku wygrał sześć kolejnych turniejów z rzędu.

Natomiast Kacper Żuk w niedzielnym finale gry pojedynczej pokonał 7:6(6), 6:1 Bułgara Dimitara Kuzmanova (ATP 318), który triumfował na poznańskich kortach przed dwoma laty. Tym samym nasz aktualny mistrz Polski został podwójnym zwycięzcą  Talex Open 2020. Należy dodać, że Żuk zwyciężył w turnieju Talex Open jako pierwszy polski tenisista od 10 lat.

Dwudziestojednolatek do coraz bogatszej kolekcji może dodać piąty tytuł zdobyty w turnieju ITF. Po sukcesach w Gdańsku, Szczecinie i Bytomiu, wygrana w Poznaniu oznacza też czwarte singlowe trofeum podczas cyklu LOTOS PZT Polish Tour. Za wygraną Żuk otrzymał 3600 dolarów i 20 punktów ATP, dzięki czemu powinien awansować do trzeciej setki światowego rankingu.

Ciekawostką tegorocznego turnieju ze względu na Covid 19 jest to, że Talex Open 2020 okazał się:

• jedynym międzynarodowym turniejem tenisowym rozgrywanym w tym roku w Polsce.
  • największym turniejem tenisowym rozgrywanym w tym czasie w Europie.
  • czwartym największym turniejem tenisowym rozgrywanym w tym czasie na Świecie.
  • jedynym turniejem tenisowym w Polsce rozgrywanym od tak dawna bez przerwy (21 rok z rzędu).