W Talex SA doskonale rozumiemy, że współpraca ze szkołami to inwestycja w kolejne pokolenia specjalistów, które już niebawem trafią na rynek pracy. Odwiedziny w firmie informatycznej oraz w Data Center to dla młodzieży szansa na zapoznanie się z branżą „od kuchni”. Cieszymy się, że nasza wieloletnia współpraca z Wielkopolskim Związkiem Pracodawców Lewiatan, pozwoliła zrealizować taką wycieczkę.
W piątek (19.10.2022) mieliśmy przyjemność gościć młodzież z klas informatycznych z Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie. Odwiedziło nas łącznie 50 uczniów w towarzystwie 4 opiekunów. Tak liczni entuzjaści technologii informatycznych nie mogli zwiedzać Data Center jednocześnie, dlatego goście podzielili się na dwie grupy, a wycieczka odbyła się w dwóch etapach. Podczas, gdy jedna słuchała prezentacji w naszym biurowcu, druga zwiedzała Data Center. Następnie grupy zamieniły się miejscami.

Zwiedzanie Data Center

Arkadiusz Starczewski i Norbert Kaźmierczak, pracownicy Data Center, oprowadzili uczniów po częściach obiektu, które nie są objęte klauzulą poufności. Podczas wycieczki, pod czujnym okiem specjalistów, młodzież miała okazję zapoznać się z technologiami stosowanymi wewnątrz Data Center. Arek i Norbert wyjaśnili uczniom zalety żelbetowej konstrukcji obiektu oraz jego bezpiecznej lokalizacji. Następnie opowiedzieli o działaniu zabezpieczeń przeciwpożarowych i rozwiązań zapewniających ciągłość działania infrastruktury informatycznej. Uczniowie mogli zobaczyć nasze agregaty oraz systemy UPS i posłuchać o rozwiązaniach związanych z nadmiarowym zasilaniem. Widzieli także komorę serwerową oraz pracę centrum nadzoru.

Firma informatyczna w praktyce

Sebastian Świgoń, wieloletni pracownik Talex SA i jeden z naszych team leaderów, przedstawił prezentację dotyczącą funkcjonowania Data Center oraz usług świadczonych przez Talex SA. Wyjaśnił wiele zagadnień związanych z działaniem firmy informatycznej i zasygnalizował jakie rozwiązania technologiczne oraz usługi są aktualnie najpopularniejsze. Sandra Witczak, specjalistka do spraw personalnych, opowiedziała o rekrutacjach w branży IT oraz podpowiedziała uczniom w jaki sposób stworzyć swoje pierwsze CV i dobrze zaprezentować się pracodawcy.
Gdy obie grupy zwiedziły Data Center i wysłuchały wykładów, przyszedł czas na krótkie podsumowanie oraz pamiątkowe zdjęcie przed siedzibą Talexu.

Dziękujemy za wizytę!
Było nam bardzo miło gościć młodzież z Konina. Cieszymy się, że wycieczka przebiegła w przyjemnej atmosferze, a uczniowie aktywnie słuchali i zadawali wiele pytań. Liczymy, że nie jest to ostatnia wizyta, a nasi goście jeszcze do nas wrócą – może jako przyszli pracownicy Talex SA.